Czas na szparagi!
Twój rolnik, Twój farmaceuta: jakie pozytywne właściwości naprawdę mają szparagi?
Gdy tylko rozpoczynają się zbiory szparagów, warzywo to staje się popularne w wielu restauracjach i gospodarstwach domowych. W końcu szparagi nie tylko smakują pysznie, ale są też zdrowe.
Uważa się, że utrzymują Cię szczupłą, działają moczopędnie, zwiększają libido itd. Ale czy w tych założeniach jest ziarno prawdy?
Szparagi są zdrowe:
To stwierdzenie nie jest tylko mitem, ale faktem. Niezależnie od tego, czy są to szparagi białe, czy zielone: składają się w ponad 90% z wody, nie zawierają prawie wcale tłuszczu i są bardzo niskokaloryczne. Zawiera zaledwie 13 kcal na 100 g.
Szparagi są również bogate w witaminy i minerały, w tym witaminy B1, B2, B6, E i witaminę C, kwas foliowy, beta-karoten, sód, wapń, potas, magnez, fosforany, żelazo i cynk. To połączenie witamin, minerałów, substancji witalnych i składników odżywczych niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów dla zdrowia.
Szparagi pobudzają pracę nerek, działają moczopędnie i oczyszczająco dzięki dużej zawartości potasu, odciążają serce i działają antybakteryjnie.
*Łodygi szparagów zawierają purynę, która przekształca się w kwas moczowy. U osób cierpiących na dnę moczanową jedzenie szparagów może wywołać poważny atak, ponieważ nie są one w stanie całkowicie wydalić dużych ilości kwasu moczowego przez nerki.
Szparagi zwiększają libido:
Prawdą jest, że szparagi zawierają witaminę E, o której mówi się, że wpływa na zwiększenie libido. Jednak ilość jest kluczowa, aby efekt był rzeczywiście widoczny.
Jedząc po prostu szparagi, nie jesteś w stanie wchłonąć wystarczającej ilości witaminy E, aby uzyskać odpowiedni efekt.
Szparagi mogą zwiększyć płodność:
Szparagi to starożytna roślina lecznicza, która pomaga przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, problemach z pęcherzykiem żółciowym i wątrobą. Ma działanie przeciwutleniające, stymulujące układ odpornościowy, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz może zapobiegać lub eliminować uszkodzenia wątroby. Zawiera także inulinę, substancję, która służy naszym pożytecznym bakteriom jelitowym i dzięki temu ma niezwykle pozytywny wpływ na florę jelitową.
Podsumowując wszystkie dobroczynne właściwości szparagów mogą one przyczynić się do ogólnej poprawy zdrowia, co sprzyja płodności.